Banner

Role zlata a stříbra posiluje

Role zlata a stříbra posiluje

15.11.2021 12:06
 

Poslední čtvrtletí r.2021 je ve znamení drahých kovů. Povšimněte si, jaká nenápadná změna se začíná odehrávat v chování centrálních bank. Naše centrální banka za letošek opakovaně skokově zvedá základní úrokovou sazbu. Důvodem je, že se snaží dohnat vlak zvaný inflace. Do konce roku očekávejme další zvýšení sazeb zhruba o 1%. ECB prozatím sazby nezvyšuje, drží je na nule a to hodlá dodržet i v r.2020. Ovšem snižuje nákupy aktiv na 20 mld EUR měsíčně, jinými slovy, chystá se je ukončit a avízuje, že jakmile je ukončí, následně započne zvedat sazby. FED na svém říjnovém zasedání také avizoval, že debata o zvyšování sazeb je na stole. Co to znamená. Celosvětově zdraží vstupy. Končí dekáda levných úvěrů, hypoték, kontokorentů. Část těchto úvěrů nebude prodloužena, část se ocitne v platební neschopnosti. Vzroste procento nesplácených úvěrů, exekucí a nervózních věřitelů. Pro drtivou většinu občanů se chystá výrazné zdražení elektřiny, plynu, potravin, pohonných hmot. Centrální banky opět ukázaly, že jejich cíl držet inflaci na uzdě se opět vzdaluje v nedohlednu. Také sekundární cíl a to udržování stabilní cenové hladiny je ten tam. Papírové peníze budou rychleji a rychleji ztrácet na hodnotě, úspory začne inflace nelítostně požírat. Je čas se poohlédnout po něčem, v čem majetky lidí nebudou vystaveny znehodnocování.

Ceny nemovitostí jsou spíše v horní části dlouhodobého vzestupu. Ceny průmyslových kovů rostou - hliník, měď, pozink jsou všechny na vzestupu.

Pokud budeme uvažovat o stříbru jako o průmyslovém kovu, nezůstane stranou. Jeho cena společně se zlatem bude následovat a již se tak děje. Zlato se zabydluje na úrovních nad 1850 USD/Oz a stříbro pokořilo hranici 25 USD/Oz, když ještě v červnu loňského roku byla pod 19 USD/Oz, čili vzrostla o 30%.

Naše doporučení na těchto úrovních je nákup a budování dlouhodobých pozic. Můžeme se domnívat, že pokud ceny v příštím roce významně vzrostou, nová příležitost na nákup u těchto úrovní se nemusí opakovat řadu let.

 

Hodně zdaru.

 

Robert Antoš

www.zlateslitky.cz