Banner

Indium 1000g

Cena uvedena vč. 21% DPH
Cena aktualizována:
13.04.2023 10:27
Skladem
13 625 Kč
ks
katalogové číslo: 60008000
cena bez DPH:11 260 Kč
cena vč. DPH:13 625 Kč
popis
parametry
soubory a odkazy

Fyzikálně-chemické vlastnosti:
Indium (In) je kovový vodivý prvek s protonovým číslem 49. Čistota kovu 99,995 %.
Je velmi měkké, proto jej lze krájet nožem, stejně tak hníst rukou, žvýkat v puse nebo do něj snadno udělat vryp pouhým nehtem - tvrdost podle Mohse (stupnice 1-10) je pouze 1,2!!

Barva je stříbrná až bílá, kov bez zápachu, teplota tání 156,6 °C.

Indium slitek:
Hmotnost slitku včetně ochranného obalu: cca 1 003 g (každý slitek se liší v řádu gramů)
Rozměry: cca 119 mm (délka) x 33 mm (šířka) x 34 mm (výška)
Slitek je odlitý do tvaru obdélné kónické cihly se zaoblenými rohy. Na svrchní ploše je vyražen název kovu a jeho čistota v tisícinách procent.  Zataven je v pevné ochranné fólii (hmotnost obalu je cca 5 g).
Výrobce Indium Corporation Co. Ltd..

Použití:
Indium patří mezi strategické kovy 21. století. Využívá se v nejmodernějších masově rozšířených technologiích, jako jsou dotykové obrazovky, LCD monitory, LED (OLED). Dotykový displej Vašeho mobilního telefonu patrně využívá výjimečné vlastnosti india.

Je rovněž nezbytné pro solární články a fotodiody, dále pro speciální druhy skla (např. ve výškových budovách), slouží jako pájka či těsnění pro speciální vakuová zařízení, důležité jsou i letovací slitiny s dalšími kovy. Vysokoteplotní teploměry, infračervené senzory, ochrana ložisek leteckých motorů, speciální zrcadla, která odrážejí všechny vlnové délky na rozdíl od těch stříbrných, nebo moderátorové tyče některých typů jaderných reaktorů se bez india neobejdou.

Rozvoj telekomunikačních sítí 3G, 4G a 5G vyvolaly zvýšenou poptávku po indiu, které se ve sloučenině InP (fosfid india) využívá pro laserové přijímače optických vysokorychlostních sítí dlouhého dosahu.

Používá se k ošetření kuličkových ložisek v závodních automobilech Formule 1 z důvodu nízkého tření nebo jako povrchová úprava skel pro svářečské brýle.

Indium je velmi vzácný, poměrně měkký technologický kov. V roce 2019 činila celosvětová produkce pouhých 760 tun (zdroj: USGS.gov), ve srovnání s přibližně 3 300 tunami zlata v témže roce. Vzhledem k nízkým celosvětovým zásobám kolem 15 000 tun (2015 - novější údaje zásoby blíže nespecifikují) je to jeden z prvků s nejvyšší mírou kritičnosti, pokud jde o jeho budoucí dodávky.
 

Investice:
Vedle zlata, stříbra, platiny nebo palladia, je indium poměrně neznámým vzácným kovem. Navzdory nepříliš velké známosti u běžné populace lze v nejbližších letech očekávat zásadní nárůst poptávky po kovu kvůli jeho využití především v elektronice, obdobně jako tomu bylo např. u palladia, jehož cena vzrostla během posledních 10 let více jak 12násobně, čímž několikanásobně překonalo zlato ve zhodnocení na dlouhodobém horizontu.

Lze očekávat, že v následujících letech se povědomí o tomto vzácném, ale "pouze" technologickém kovu bude rozšiřovat, zejména s ohledem na jeho tenčící se celosvětové zásoby a současnou spotřebu, především v elektronice a hi-tech technologiích.

Vzhledem k současným historicky rekordním cenám zlata, stříbra nebo palladia je indium zajímavou středně až dlouhodobou alternativou pro diverzifikaci investičního portfolia i s ohledem na budoucí globální ekonomický vývoj a rychle rostoucí inflaci, kterou lze po koronavirové krizi v příštích letech očekávat. Vlády a centrální banky neustále tisknou a vytváří nové, ničím nekryté peníze, čímž se pouze krátkodobě snaží vyrovnávat s dluhy a s nezodpovědným hospodařením. Veškeré naspořené finanční prostředky, které jsou drženy v nekrytých fiat měnách neboli penězích, tak neúprosně požírá inflace.

Ryzost: 99,995/1000 In
Hmotnost bez obalu:1 000 g (každý slitek se liší v řádu gramů)
Rozměr slitku bez obalu:cca 119 x 33 x 34 mm
Materiál: In
Rafinér: Indium Corporation Co. Ltd.
Vyražené číslování:ne
Certifikát:ne
Typ balení:ražený zatavený v plastovém obalu
Cena aktualizována:13.04.2023 10:27
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal