Banner

Stříbrná mince 1 Oz Krugerrand

Cena uvedena vč. 21% DPH
Cena aktualizována:
24.03.2023 15:05
Skladem
920 Kč
katalogové číslo: 20002200
cena bez DPH:760 Kč
cena vč. DPH:920 Kč
popis
parametry
soubory a odkazy

Význam mince
Zaujala vás mince Krugerrand? Teď ji můžete mít i ve větším množství! Historie investičních mincí Krugerrand je velmi dlouhá, a možná proto jsou mince tak populární. První zlatá mince Krugerrand o hmotnosti 1 Oz vznikla už v roce 1967, později došlo k ražbě i v jiných gramážích. Od roku 2017 vzniká v South African Mint, tedy v Jihoafrické mincovně. Ve stříbrné variantě hned v prvním roce vznikl celý 1 000 000 kusů! S ražbou mince se začalo u příležitosti 50 let od vzniku zmíněné zlaté mince Krugerrand.
Název mince vznikl kombinací příjmení někdejšího búrského prezidenta Transvaalu, Krugera, a jihoafrické měny rand. Z mincí Krugerrand se snadno a rychle staly ty nejpopulárnější pro sběratele i investory. Dokonce se dočkaly i cizokrajných odpovědí v podobě Maple Leaf (Kanada) a Nugget (Austrálie).
Tato mince je v Jihoafrické republice zákonným platidlem a její nominální hodnota se každý den přepočítává podle aktuálního kurzu na londýnské burze.  

Technický popis mince
Na rubu mince má své místo africká gazela ve skoku. Jde o jihoafrický národní symbol. Kromě ní na této straně mince najdeme u horní hrany ještě nápis „Krugerrand“, na levé a pravé straně ročník ražby rozdělený po dvou číslicích a nápis „Fynsilver 1 Oz Fine Silver R1“.
Na líci je portrét někdejšího prezidenta búrského Transvaalu Paula Krugera hledícího vlevo. Patří sem i nápis „Suid-Afrika – South Africa“. Portrét zde není použit poprvé – už dříve se objevil na jihoafrickém Kruger Pondu v letech 1892-1900.
Mince je ražena ze stříbra o ryzosti 999/1 000 a její rozměry jsou 38,7 x 3 mm.

Hlavní motiv
Stephanus Johannes Paul Kruger nebo také strýček Paul byl búrský politik a prezident Transvaalu, později Jihoafrické republiky, v letech 1881-1902. Prozíravý politik Búrům pomohl v počátečních letech po objevení tamních zlatých ložisek. Po delším váhání povolil Britům vstup do ekonomiky pro jejich zkušenosti, ale odepřel jim získání občanství a nasadil vysoké daně. Anglie se vzepřela a vše vyústilo ve druhou búrskou válku, kterou Angličani vyhráli, načež vyhlásili anexi Transvaalu. Kruger zůstal ve švýcarském exilu, kde také v roce 1904 zemřel. Pochován je v Pretorii.

Hmotnost bez obalu:31.1 g / 1 Oz
Průměr:38.7 mm
Ryzost:999/1000 Ag
Materiál: Ag
Země původu: Jihoafrická republika
Vyražené číslování:ne
Certifikát:ne
Nominální hodnota: není pevná – přepočítává se denně na základě londýnské burzy
Kvalita:proof kvalita
Rafinér: Rand Refinery SA
Rok vydání:různé ročníky
Typ balení:v PVC kapsičkách
Hrana:vroubkovaná
Cena aktualizována:24.03.2023 15:05
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze
K produktu zatím nikdo recenzi nenapsal